4 Ocak 2012 Çarşamba

Uludere'ye 2 milyon TL tazminat

CHP, Uludere'de hayatını kaybeden 35 kişinin yakınlarına verilecek tazminatın 64 bin TL'ye yükseltilmesi için teklif verdi. Teklif yasalaşırsa kurban yakınları 2 milyon TL'yi aşkın tazminat alacak.
CHP terör ve terör mağdurlarına ödenen 22 bin 561 TL tazminatın 64 bin 460 liraya çıkartılması için yasa teklifi verdi.
Teklif yasalaşırsa, Uludere mağdurları da bundan yararlanacak. Bir grup CHP'li vekil, Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Kanununda değişiklik yapılması için yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. 3 maddelik kanun teklifinde yasanın 9'uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan "7bin ibaresinin "20 bin" olarak değiştirilmesi istendi.


Teklifin gerekçesinde terör eylemleri ve terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle maddi zarara uğrayanların yargı yoluna gitmelerine gerek kalmadan idarece ve en kısa sürede sulh yolu ile karşılamak için çıkartılan yasada 7000 gösterge ile memur aylık katsayısının çarpımı ile ortaya çıkan tazminat rakamının günümüz şartlarında yeterli olmadığı belirtildi. CHP'nin yasa teklifi kabul edilirse 7 bin göstergeye göre 22 bin 561 TL olarak hesaplanan tazminat miktarı, 20 bin 000 gösterge ile hesaplandığında 64 bin 460 TL olacak.


AK PARTİ: TAZMİNAT YAZILI ÖZÜR ANLAMINA GELİR


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Genelkurmay Başkanı'na sivillerin gösterdiği hassasiyeti Genelkurmay'ın da göstermesinden dolayı teşekkür ettiğini belirterek, Şırnak'ta ölenlerin yakınlarına tazminat ödeneceğini söyledi.


Çelik, gazete, televizyon ve haber ajanslarının haber müdürleriyle kahvaltılı toplantıda biraraya geldi. Gündeme ilişkin soruları cevaplayan Çelik, Uludere'de 35 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı görüşmede Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e teşekkür ettiğini ifade eden Çelik, "Başbakan, sivillerin gösterdiği, AK Parti'nin gösterdiği hassasiyeti onlar da gösterdiği için teşekkür etti. Genelkurmay Başkanlığı ertesi gün başsağlığı mesajı yayınladı. TSK'nın yapacağı yılbaşı eğlencelerini iptal etti. Genelkurmay geçmişteki gibi tavır takınsaydı bizim de tavrımız farklı olurdu. TSK, 'Biz onları terörist zannıyla bombaladık' diyor. Kasıt varsa, hata varsa, ihmal varsa gereğini yaparız. Kimsenin yanına kalmaz. İster istihbarat hatası deyin, ister beceriksizlik deyin. Bu tür kazalar geçmişte de yaşandı. Hukuk devletiyseniz, bir gemide 9 cani, bir masum bile olsa o gemiyi batıramazsınız" şeklinde konuştu.


Teröristlerin kaçakçı grubu kendilerine kalkan yaptığı iddialarını da değerlendiren Çelik, böyle olsa bile o insanların bombalanamayacağını söyledi. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 'Devlet gereğini yaptı' sözlerini dinlediğinde tüylerinin diken diken olduğunu belirten Çelik, devletin terör örgütü gibi davranamayacağını vurguladı. Çelik, "Terörle mücadele edenler de hukuku gözetmek zorunda. Aksi ispat edilene kadar bu söylenenleri esas kabul ederiz. Ölen insanların yakınlarından özür dileseniz bile, tazminat ödeseniz bile o insanları geri getiremezsiniz ama hukuk devleti tazminat ödemeyi gerektirir. Bu yapılacak. Tazminat ödemek, maddeten özür dilemektir. Sözlü olarak da özür dilenir. Yapılması gerektiği zaman yapılır. Terörden zarar gören insanlara hükümetimiz döneminde 2.5 katrilyon lira tazminat ödedik. Gönlü kırılan halkın gönlünü almak bizim boynumuzun borcudur" dedi.


Böyle bir kaza meydana geldi diye Heronlar'ın bundan sonra uçmaması, uçakların terörist grupları vurmaması gibi bir şeyin söz konusu olmadığını dile getiren Çelik, bu konuyu '33 kurşuna' benzetmenin ise gaflet olduğunu söyledi. Çelik, "33 kurşunla yakınlık kurmak isterseniz Elazığ-Bingöl arasında katledilen 33 askere tersten benzetebilirsiniz. Yanlış yapan varsa artık 1993 şartlarında değiliz. Eskiden 'kimvurdu-timvurdu' denirdi. Kimvurduya, timvurduya gitme dönemi artık kapanmıştır. Uludere'de hayatını kaybeden, vefatı yürekleri burktu ama bu insanların ölümü üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışmak o derece vahimdir, ahlak dışıdır" ifadelerini kullandı.


İstihbarat konusundaki tartışmalara da değinen Çelik, Başbakan Erdoğan'ın saf bir insan olmadığını, yanıltıldığını görmesi halinde gereğini yapacağını söyledi. Buna karşın yargısız infaz yapmanın da doğru olmadığını vurgulayan Çelik, "Kimden ne istihbarat geldiği araştırmalar sonucu ortaya çıkacak" dedi.

1 yorum:

Anonymous dedi ki...

ak parti pkk ye yardım mı edecek kimin parasını kime veriyo benim hakkım varsa eyerki yapaca yardımda ben hakkımı helal etmi yorum